Ο Όμιλος Siemens Healthineers, στο εξής καλούμενος ως Siemens Healthineers, δίνει τη δυνατότητα στους παρόχους υπηρεσιών υγείας να ανταποκρίνονται στις τρέχουσες προκλήσεις και να διαπρέπουν στους τομείς που δραστηριοποιούνται. Η Siemens Healthineers κορυφαία στην ιατρική τεχνολογία, καινοτομεί διαρκώς στο χαρτοφυλάκιο των προϊόντων και υπηρεσιών της, τόσο στους βασικούς τομείς της απεικόνισης για διαγνωστικούς και θεραπευτικούς σκοπούς, καθώς και στην εργαστηριακή διάγνωση και τη μοριακή ιατρική. Αναπτύσσει επίσης ενεργά τις ψηφιακές υπηρεσίες υγείας και τις επιχειρηματικές υπηρεσίες της. Προκειμένου να βοηθήσει τους πελάτες της να επιτύχουν στη σύγχρονη δυναμική αγορά των υπηρεσιών υγείας, υποστηρίζει νέα επιχειρηματικά μοντέλα που μεγιστοποιούν την ευκαιρία και ελαχιστοποιούν τους κινδύνους για τους παρόχους υπηρεσιών υγείας.
Στην Ελλάδα, η SIEMENS HEALTHCARE ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, προσφέρει προϊόντα & υπηρεσίες σε όλους τους παραπάνω τομείς, επιδεικνύοντας υγιή ανάπτυξη ετησίως. Απασχολεί κατάλληλα καταρτισμένο προσωπικό & επενδύει στη συνεχή εκπαίδευσή του με σκοπό την παροχή καινοτόμων λύσεων στον Τομέα της Υγείας. Επίσης είναι πιστοποιημένη κατά την Υπουργική Απόφαση ΔΥ8δ/Γ .Π. οίκ. 1348/2004, και κατά τα πρότυπα ISO 9001:2018, ISO 13485:2016, ΕΛΟΤ EN ISO 14001:2015, ΕΛΟΤ 1801:2008/OHSAS 18001:2007.