Στόχος της ημερίδας είναι να αναλυθούν σε βάθος τα θέματα που αφορούν στη σχέση φαρμάκου-τιμής-αποτελεσματικότητας* και πως αυτή επηρεάζει τους ασθενείς και τις θεραπείες τους καθώς και τη φαρμακευτική δαπάνη.
Η χρήση των γενοσήμων, ο ρόλος τους στον εξορθολογισμό της φαρμακευτικής δαπάνης και ο τρόπος που προωθείται η διείσδυσή τους στην αγορά, η τιμολογιακή πολιτική που ακολουθείται στην Ελλάδα σε σχέση με τα γενόσημα, τα καινοτόμα και τα βιο – ομοειδή φάρμακα η άποψη των ασθενών, των θεσμικών φορέων, των φαρμακευτικών εταιρειών και οι προτάσεις τους αλλά και τα παραδείγματα που έχουμε από άλλες χώρες, είναι μερικά από τα θέματα που θα συζητηθούν.
Σημαντικός παράγοντας στις λήψεις πολιτικών αποφάσεων που αφορούν το φάρμακο, αποτελεί και η καινοτομία στην υγεία, η οποία προωθεί τη συμμόρφωση των ασθενών αλλά απαιτεί διαφορετική διαχείριση, σε ένα σύστημα υγείας το οποίο λειτουργεί σε κατάσταση παρατεταμένης λιτότητας.
Τα παραπάνω θέματα εμπλέκουν ισόποσα τους ασθενείς, τις φαρμακευτικές εταιρείες και φυσικά το υπουργείο Υγείας.
Στην ημερίδα θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματα δύο σχετικών παράλληλων ερευνών από το Webrating Health σε συνεργασία με τον καθηγητή κ. Γ. Υφαντόπουλο του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
α) σε επαγγελματίες υγείας (ιατρούς και φαρμακοποιούς) σχετικά με τον εξορθολογισμό της φαρμακευτικής δαπάνης
β) σε ασθενείς σχετικά με την πρόσβαση και την ικανοποίηση των ασθενών από τις φαρμακευτικές θεραπείες.
Η συμμετοχή σας και σε αυτό το συνέδριο, για το συγκεκριμένο καίριο θέμα, είναι σημαντική και καθοριστική και τα συμπεράσματα που θα διεξαχθούν θα είναι η αφορμή για μία εποικοδομητική και εις βάθος συζήτηση που θα οδηγήσει σε συμπεράσματα και πρακτικές λύσεις.